İtalya’da iş cinayeti: Kolu kopan göçmen tarım işçisi yola bırakıldı

İtalya’da Satnam Singh isimli Hindistanlı göçmen işçi, kolunu plastik paketleme makinesine kaptırdıktan sonra çalıştığı yerden alınarak evine yakın bir yerde yola bırakıldı. İşçi, bu olaydan günler sonra hayatını kaybetti.

CNN International’ın aktardığına göre, büyük tepkiye yol açan bu olay İtalya’daki göçmen işçilerin çalışma koşullarını bir kez daha gündeme getirdi. Olayın yaşandığı Lazio bölgesindeki Latina kasabasında bugün için eylem çağrısı yapıldı.

KOPAN KOLU SEBZE KASASINDA BIRAKILDI

31 yaşındaki göçmen işçi Singh, pazartesi günü, başkent Roma’nın güneydoğusundaki Latina kasabasına yakın bir bölgedeki çiftlikte çalışırken sağ kolunu traktörün arkasına bağlı olan makineye kaptırdı. Singh, bu olayın üzerine bir araca bindirilerek evine yakın bir bölgeye bırakıldı. Kopan kolu ise sebze toplama kasasında kaldı. Ağır yaralı işçi, çarşamba günü Roma’daki San Camillo hastanesinde hayatını kaybetti.

Olayın ardından çiftliğin sahibi Antonello Lovato hakkında cinayet ve tehlike altındaki kişiye yardım etmeme suçlarından soruşturma açıldı. İtalya basınına göre, Singh’in düzenli bir iş sözleşmesi ya da oturma izni yoktu ancak son iki yıldır aynı firma için çalışıyordu.

‘MÜVEKKİLİM OLAYDAN BİR SAAT SONRA POLİSE GİTTİ’

Öte yandan, çiftlik sahibinin babası Renzo Lovato, Singh’in ‘araca yaklaşmaması konusunda’ uyarıldığını ve ‘bir kişinin çalışırken ölmesi dolayısıyla üzüntü olduğunu ve bunun hiç yaşanmaması gerektiğini’ söyledi. Ailenin avukatı Valerio Righi ise Reuters’a yaptığı açıklamada, müvekkilinin ‘olaydan bir saat sonra polise gittiğini’ söyledi, kendisini savunmak için yöneltilen suçlamaların resmiyet kazanmasını beklediğini anlattı.

Satnam Singh’in ambulans çağrılmadan yola bırakıldığı iddiasını da değerlendiren avukat Righi, “Yasal süreç sırasında göreceksiniz ki yardım belki de çoğu insanın düşündüğünden daha çabuk çağrıldı” iddiasında bulundu.

MELONİ: UMARIM BU MARBARLIK SERT ŞEKİLDE CEZALANDIRILIR

Olaya ilişkin açıklama yapan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni de taziyelerini ileterek Singh’in ölümü kınadığını bildirdi. Meloni, yaptığı açıklamada, “Bu, İtalyan halkına ait olmayan insanlık dışı bir eylemdir; umarım bu barbarlık sert bir şekilde cezalandırılır” dedi.

Singh’in ölümünün ardında sendika temsilciler, Çalışma Bakanı Marina Elvira Calderone ve Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida ile bir araya gelerek böyle olayların bir daha yaşanmasını engellemek için yapılması gereken değişiklikleri ele aldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir